Demirbank’ın satışıyla ilgili bomba bir iddia ortaya atıldı!

KAMİL ELİBOL/ANKARA

AİHM’in Demirbank’ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmesiyle ilgili davada Türkiye aleyhine karar vermesi sonrası  “şok” bir iddia gündeme geldi. Demirbank hissedarı olan işadamı Doğan Kasadolu, Cıngıllıoğlu ailesinin bankalarına haksız el konulduğu gerekçesiyle devletten tazminat istemesine tepki gösterdi.

BANKA İHALESİ HİLELİ

Öldürülen Musevi işadamı Üzeyir Garih’in eski ithalat koordinatörü Kasadolu, SÖZCÜ’ye, TMSF’nin Demirbank’ı “Hileli ihale’’ ile sattığını öne sürdü. “Sema Cıngıllıoğlu devletten bir kuruş bile almaması gerekir. Bu kazığı millete yedirdiler, devletin hazinesini zarara uğrattılar” dedi.

MİLYARLIK RANT

AİHM’nin kararın ardından dönemin BDDK Başkanı olan Zekeriya Temizel’in, “En doğru kararı verdik, kamu zararını önledik” açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını savunan Kasadolu şöyle konuştu:

“Yüzde 27’si halka açık olan Demirbank’a yatırım yapmış olan binlerce küçük sermayedar mağdur edildi. HSBC 1,5 milyar dolara satın alacağı bankaya 350 milyon dolara sahip oldu. Bankanın gerçek değeri 1,5 milyar dolardı. Ülkeye en az 1 milyar dolar döviz girişi yapılamadı ve vergi yönünden hazine zarara uğratıldı”

ULUSLARARASI ÇETE

Kasadolu, 15 gün içinde kriz yaratılarak bankaya el konulduğunu ileri sürerek, “El koyma ve satış operasyonunu uluslararası bağlantılı bir suç örgütü yönetti. Menfaat çetesi bu işten 1 milyar dolar rant elde etti. Halit ve Sema Cıngıllıoğlu’nu tehdit edip susturdular” dedi.

Demirbank’a el konulmadan önce HSBC’nin Halit Cıngıllıoğlu’na bankanın yüzde 80 hissesi için 1.2 milyar dolar teklif ettiğini savunan Kasadolu şöyle dedi:

“Yüzde 20 hisse Halit Bey’de kalacaktı. Bu konu Üzeyir Garih ile tartışılmıştı. Üzeyir Bey’de bu fiyata satılması yönünde Halit Bey’e görüş bildirmişti. Biranda çıkartılan suni kriz ile Demirbank köşeye sıkıştırıldı. Uluslararası çete tarafından organize edilen el koyma harekatı sayesinde HSBC 1,5 milyar dolara mal edeceği bankayı 350 milyon dolara satın alarak tarihi bir kar sağladı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir