Habervakti sitesi Genel Koordinatörü Bülent Deniz, Mavi Marmara Katliamı’nın 10. yılında Doğan Kasadolu, gazeteci Abdurrahman Dilipak ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz ile dünden bugüne gelinen süreci konuştu. İşgalci İsrail’in Gazze ablukasını delmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisi ve şehit olan 10 kahramanın destanı üç farklı ismin, çarpıcı bakış açılarıyla youtube üzerinden de yayınlandı.

İşte ayrıntılar;

3 ÖNEMLİ İSİMLE RÖPORTAJ

İsrail işgali altında yaşam mücadelesi veren Gazze’de yaşanan insanlık dramı dün olduğu gibi bugün de halen daha devam ediyor. 2010 yılında İHH’nın ve çok sayıda insan hakları örgütünün İsrail ablukasını delmek ve kuşatma altındaki mazlum halka yardım götürmek için kurduğu Gazze Filosu, Gazze’ye doğru yola çıkmıştı. Uluslararası karasularda İsrail askerlerinin düzenlediği saldırı sonucu Mavi Marmara gemisinde 10 vatandaşımız ağır silahlarla şehit edilirken 60 kişi de yaralanmıştı. Gazeteci Bülent Deniz Mavi Marmara Katliamı’nın 10. yıl dönümü ve 3 önemli isimle Mavi Marmara konuştu.

BİR YAHUDİ OLARAK SORUYORUM: NEDEN?’

Yahudi asıllı Musevi iş adamı Doğan Kasadolu’da, Mavi Marmara Katliamı’nın 10. yılında Habervakti’ne açıklamalarda bulundu. Bülent Deniz’in sorularını cevaplayan Kasadolu; ”Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı’dan gelen bir vatandaşı olarak İsrail’in gerçekleştirdiği Mavi Marmara cinayetlerini şiddetle protesto ettim ve etmeye de devam ediyorum. İsrail teknolojisi sivil vatandaşlarla dolu bir gemiyi durdurabilecek bir güce sahipti. Gemiyi durdurmak yerine gemide katliam gerçekleştirmişlerdir. Ben bir Yahudi olarak merak ediyorum ve soruyorum neden böyle bir şey yaptılar?” ifadelerini kullandı. ”Türkiye kazanmıştır. İsrail tarihinde ilk kez özür dilemiş, tazminat ödemiştir. Bu tarihi bir kırılma noktasıdır” dedi.

“AKDENİZ’DEKİ SÖZ SAHİBİ OLUŞUMUZ MAVİ MARMARA İLE BAŞLADI”

Mavi Marmara Platformu sözcüsü Abdurrahman Dilipak, Mavi Marmara Katliamı’nın 10. yılında Habervakti’ne açıklamalarda bulundu. Dilipak, Mavi Marmara gemisi fikrinin nasıl ortaya çıktığını ve olayların nasıl geliştiğini çarpıcı bir dille ortaya koydu. ”İlk olarak ‘Free Gazza’ adıyla uluslarası bir vicdan hareketiydi.” diyen Dilipak, ”Bütün dünyaya Gazze’deki trajediyi duyurmayı amaçlayan, İsrail yönetimi üzerinde baskı kurmayı amaçlayan bir hareketti. Düşüncemiz bir gemiyi insani yardımla doldurup, Gazze’ye götürmekti. Bugün Akdeniz’de bayrak açarak uluslararası söz sahibi olduysak temelleri Mavi Marmara atmıştır.” ifadelerini kullandı.

“MAVİ MARMARA İLE ZİLLETİ BOYNUMUZDAN ATTIK”

Siyonist İsrail rejimini 1948 yılında kurulduğunda ilk tanıyan müslüman ülke olduğumuz utancını TBMM kürsüsünden dile getiren isim AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz’da Koordinatörümüz Bülent Deniz’in sorularını cevapladı. LGBT ve 5G tartışmalarına getirdiği yorumlarlada kamuoyunun dikkatini çekerek farklı bir milletvekili profili çizen Yılmaz; ”Maalesef İsrail’i tanıyan ilk Müslaman ülke biziz. Bu zilleti bize 70 yıl önce CHP iktidarı döneminde Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve CHP hükümetinin imzasıyla yaşattılar. Dünyada ilk defa terörist İsrail devletini tanıma ve meşru kılma zilletini bize CHP hükümetinin vurduğu bu damga 70 yıldır zerimizde. Aslında Mavi Marmara da bu zilleti boynumuzdan atma fırsatı verdi. Tüm İslam aleminde Türkiye’nin İsrail’i tanıması şok etkisi uyandırmıştı. Aynı etki Mavi Marmara’da tam tersine döndü. One minute ve Mavi Marmara her anlamda bir milad oldu” ifadelerini kullanarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir